Home / Products / Lenovo 40B00300EU laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, Red
Lenovo 40B00300EU laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, Red
₭ 1,075,240.32 (+15% Vat Included)
The ThinkPad ThunderboltTM 4 Workstation Dock supports upto 230W PD
Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support
Silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and
Premium Thunderbolt™ 4 Docking Experience: ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock delivers reliable and consistent industry leading video, data and power connectivity; Maximize Your Productivity: Expand your horizon with versatile 8K display support or multiple 4K displays support, Upto 230W Power Delivery to Workstation, silent firmware upgrades, VPro/AMT support and transfer data at lightning fast 40Gbps.; The ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock is future-proof and fully loaded to take your productivity, efficiency and creativity to the peak.
Combo headphone/mic port
Yes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
Host interface
Thunderbolt 4
USB 2.0 ports quantity
0
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
1
HDMI version
2.1
DisplayPorts quantity
2
Microphone in
No
Headphone outputs
0
DC-in jack
Yes
Connectivity technology
Wired
USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery up to
230 W
DisplayPort version
1.4
Thunderbolt 4 ports quantity
Ethernet LAN
Ethernet LAN data rates
10, 100, 1000 Mbit/s
Maximum digital resolution
7680 x 4320 pixels
Number of displays supported
4
Product colour
Black, Red
Card reader integrated
No
Built-in speaker(s)
Cable lock slot
LED indicators
Data transfer rate
40 Gbit/s
Certification
cULus, FCC, ICES, NOM
Cable lock slot type
Kensington
HD type
8K Ultra HD
VESA mounting
Maximum refresh rate
30 Hz
Harmonized System (HS) code
Power consumption (max)
230 W
Output voltage
20 V
Output current
15 A
Power supply
300 W
Windows operating systems supported
Windows 10
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Operating relative humidity (H-H)
5 – 95%
Weight
450 g
Width
220 mm
Depth
80 mm
Height
30 mm
Package weight
1.9 kg
Package width
270 mm
Package depth
195 mm
Package height
85 mm
Quantity per pack
1 pc(s)
Cables included
AC
AC adapter included
Warranty card
Customer Reviews
0.00 ( 0 reviews)
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%