Lenovo 40B00300UK laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, Red
 6,716,542.77 (+15% Vat Included)
  • The ThinkPad ThunderboltTM 4 Workstation Dock supports upto 230W PD
  • Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support
  • Silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and
Premium Thunderbolt™ 4 Docking Experience: ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock delivers reliable and consistent industry leading video, data and power connectivity; Maximize Your Productivity: Expand your horizon with versatile 8K display support or multiple 4K displays support, Upto 230W Power Delivery to Workstation, silent firmware upgrades, VPro/AMT support and transfer data at lightning fast 40Gbps.; The ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock is future-proof and fully loaded to take your productivity, efficiency and creativity to the peak.
Combo headphone/mic port
Yes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
Host interface
Thunderbolt 4
USB 2.0 ports quantity
0
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
1
HDMI version
2.1
DisplayPorts quantity
2
Microphone in
No
Headphone outputs
0
DC-in jack
Yes
Connectivity technology
Wired
USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery up to
230 W
DisplayPort version
1.4
Thunderbolt 4 ports quantity
Ethernet LAN
Ethernet LAN data rates
10, 100, 1000 Mbit/s
Maximum digital resolution
7680 x 4320 pixels
Number of displays supported
4
Product colour
Black, Red
Card reader integrated
No
Built-in speaker(s)
Cable lock slot
LED indicators
Data transfer rate
40 Gbit/s
Certification
cULus, FCC, ICES, NOM
Cable lock slot type
Kensington
HD type
8K Ultra HD
VESA mounting
Maximum refresh rate
30 Hz
Harmonized System (HS) code
Power source type
AC
Power consumption (max)
230 W
Output voltage
20 V
Output current
15 A
Power supply
300 W
Windows operating systems supported
Windows 10
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Operating relative humidity (H-H)
5 – 95%
Weight
450 g
Width
220 mm
Depth
80 mm
Height
30 mm
Package weight
1.9 kg
Package width
270 mm
Package depth
195 mm
Package height
85 mm
Quantity per pack
1 pc(s)
Manual
Cables included
AC
AC adapter included
Warranty card
Customer Reviews
0.00 ( 0 reviews)
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%