DELL WD19S-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black
 3,117,498.72 (+15% Vat Included)
  • Power Delivery (Power Provided)
  • Up to 4K – 60 Hz (Dual Displays)
  • Up to QHD – 60 Hz (Three Displays)
  • Red Hat Enterprise Linux
Boost your PC’s power on the world’s most powerful and first modular dock with a future-ready design. WD19S 180W is a simplified version of WD19 180W without 3.5mm ports.
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity
Host interface
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C
USB 2.0 ports quantity
0
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
HDMI ports quantity
1
HDMI version
2.0
DisplayPorts quantity
2
Microphone in
No
Headphone outputs
0
DC-in jack
Yes
Connectivity technology
Wired
DisplayPort version
1.4
Ethernet LAN
Yes
Ethernet LAN data rates
10, 100, 1000 Mbit/s
Maximum digital resolution
5120 x 2880 pixels
On/off switch
Product colour
Black
Card reader integrated
No
LED indicators
VESA mounting
Harmonized System (HS) code
Total carbon footprint (kg of CO2e)
Power source type
DC
AC input voltage
120 – 230 V
AC input frequency
50 – 60 Hz
Power cable length
1 m
Power supply
180 W
Windows operating systems supported
Linux operating systems supported
Operating temperature (T-T)
0 – 35 °C
Storage temperature (T-T)
-20 – 60 °C
Operating relative humidity (H-H)
10 – 80%
Storage relative humidity (H-H)
5 – 90%
Weight
585 g
Width
205 mm
Depth
90 mm
Height
29 mm
Package width
300 mm
Package depth
290 mm
Package height
62 mm
Quantity per pack
1 pc(s)
PAIA version
PAIA/GaBi not used
Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e)
Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e)
Carbon emissions, logistics (kg of CO2e)
6.61
Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e)
Customer Reviews
0.00 ( 0 reviews)
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%