AOC G2 27G2ZN3/BK computer monitor 68.6 cm (27″) 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black, Red
 3,324,779.22 (+15% Vat Included)
27’’ FHD Fast VA Gaming monitor with 240Hz refresh rate for advanced gaming adventure
The 27G2ZN3/BK features a 27-inch Fast VA panel catering to the demands of both competitive and casual gamers. Offering a 240Hz refresh rate, it enhances your in-game responsiveness significantly. With a response time of 1ms GtG and 0.5ms MPRT, your gaming experience becomes fluid and uninterrupted. Additionally, you have the option to adjust the stand for improved posture while gaming, promoting a more professional approach to your gameplay.
Display brightness (typical)
300 cd/m²
Screen shape
Flat
Display number of colours
16.7 million colours
Native aspect ratio
16:9
Pixel density
81.59 ppi
DDC/CI
Yes
Maximum refresh rate
280 Hz
sRGB coverage (typical)
123.3%
HD type
Full HD
Display technology
LCD
Contrast ratio (dynamic)
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.3114 x 0.3114 mm
Horizontal scan range
30 – 255 kHz
Vertical scan range
48 – 280 Hz
Viewable size, horizontal
59.8 cm
Viewable size, vertical
33.6 cm
Backlight type
W-LED
Display resolution
1920 x 1080 pixels
Response time
1 ms
Display diagonal
68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)
4000:1
Touchscreen
No
High Dynamic Range (HDR) supported
Yes
Panel type
Fast VA
DCI-P3 coverage
92.2%
High Dynamic Range (HDR) technology
High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)
68.6 cm
LED backlight
Response time measurement type
GTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)
0.5 ms
On Screen Display (OSD)
Number of OSD languages
19
On Screen Display (OSD) languages
Plug and Play
Game mode
VESA Adaptive Sync support
Low Blue Light technology
Flicker-free technology
Brand specific technologies
Crosshair
Low input lag
FPS counter
Dial point
Shadow control
Motion blur reduction
Market positioning
Gaming
Certification
WEEE, REACH compliant, RoHs compliant
Product colour
Black, Red
Front bezel colour
Black/Red
Frameless design
Detachable stand
Built-in USB hub
No
Headphone out
HDMI ports quantity
2
DisplayPorts quantity
1
Headphone outputs
1
Headphone connectivity
3.5 mm
HDMI
AC (power) in
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.4
Height (without stand)
365.8 mm
Depth (without stand)
48.8 mm
Width (without stand)
612.5 mm
Cable lock slot
Doesn't contain
Mercury, PVC/BFR
Power supply type
Internal
Weight (with stand)
4.85 kg
VESA mounting
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Swivelling
Swivel angle range
Tilt angle range
Pivot
Pivot angle
0 – 90°
Height adjustment
Cable lock slot type
Kensington
Cable management
Tilt adjustment
Adjustable height (max)
13 cm
AC input voltage
100 – 240 V
AC input frequency
50/60 Hz
Power consumption (max)
44 W
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
27 W
Power consumption (off)
0.3 W
Input current
1.5 A
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (SDR)
E
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
30 kWh
Non-operating altitude
0 – 12192 m
Operating temperature (T-T)
0 – 40 °C
Storage temperature (T-T)
-25 – 55 °C
Operating relative humidity (H-H)
10 – 85%
Storage relative humidity (H-H)
5 – 93%
Operating altitude
0 – 5000 m
Width (with stand)
612.5 mm
Customer Reviews
0.00 ( 0 reviews)
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%