Samsung LS24A600NAU computer monitor 61 cm (24″) 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
 4,718,140.56 (+15% Vat Included)
QHD (2560 x 1440) High resolution
See greatness from any angle
HDR 10 with Adaptive Picture
Easy on the Eyes
Full Adjustable Stand and VESA Compatible
Stay in sync with the action
Auto Source Switch
Display brightness (typical)
300 cd/m²
Screen shape
Flat
Display number of colours
1.07 billion colours
Native aspect ratio
16:9
Colour gamut
99%
Maximum refresh rate
75 Hz
HD type
Quad HD
Display technology
LED
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Supported graphics resolutions
2560 x 1440
Display resolution
2560 x 1440 pixels
Response time
5 ms
Display diagonal
61 cm (24")
Contrast ratio (typical)
1000:1
Touchscreen
No
High Dynamic Range (HDR) supported
Yes
Panel type
IPS
High Dynamic Range (HDR) technology
High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)
60 cm
Colour gamut standard
sRGB
AMD FreeSync type
FreeSync
AMD FreeSync
Yes
Game mode
Flicker-free technology
Market positioning
Home
Product colour
Black
Built-in USB hub
Headphone out
HDMI ports quantity
1
DisplayPorts quantity
1
HDMI
HDMI version
1.4
DisplayPort version
1.2
Height (without stand)
327.1 mm
Depth (without stand)
41.3 mm
Width (without stand)
542.3 mm
Sustainability certificates
TCO
Weight (with stand)
4.9 kg
Wall mountable
VESA mounting
Panel mounting interface
75 x 75 mm
Pivot
Pivot angle
-2 – 92°
Height adjustment
Adjustable height (max)
12 cm
AC input voltage
100 – 240 V
Power consumption (max)
45 W
Power consumption (typical)
18 W
Power consumption (off)
0.3 W
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (HDR)
E
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
18 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code
Operating temperature (T-T)
10 – 40 °C
Operating relative humidity (H-H)
10 – 80%
Width (with stand)
542.3 mm
Depth (with stand)
196.4 mm
Height (with stand)
530.8 mm
Weight (without stand)
2.8 kg
Package width
616 mm
Package depth
416 mm
Package height
176 mm
Package weight
6.3 kg
Cables included
HDMI
Customer Reviews
0.00 ( 0 reviews)
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%