LG Monitor 27U411A-B
 1,343,177.64 (+15% Vat Included)
  • Slim bezels and sleek stand keep your workspace clean and distraction-free
  • Fast 120Hz delivers sharp, fluid visuals for work and play
  • 1ms Motion Blur Reduction for sharper, cleaner fast-moving gameplay
  • HDR10 and up to 99% sRGB deliver rich, impeccable colour across every task
  • Customize Your Screen View with the LG Switch App
  • Adjust the tilt to match your space, your tasks, and your style
  • Dynamic Action Sync cuts input lag for faster, more responsive gameplay
  • Black Stabilizer brightens dark scenes for better visibility in games
Vivid colours with precision
Virtually Borderless. Visually Seamless.
Experience Smooth Motion with 120Hz
With a fast 120Hz refresh rate, you’ll experience smoother frame transitions. Whether you’re working or gaming, enjoy more fluid visuals with less screen stutter and motion blur.
1ms Motion Blur Reduction for Crisp Gameplay
Work, Create and Game in Bold Colour
Customize Your Screen View with the Switch App
Adjustable Tilt for Easy Viewing
Action As It Happens
Black Stabilizer
Easy Viewing, Comfortable Reading
Built-in speaker(s)
No
Built-in camera
No
AMD FreeSync
NVIDIA G-SYNC
Flicker-free technology
Yes
Smart modes
Energy saving
Brand specific technologies
Crosshair
Motion blur reduction
Yes
Display brightness (typical)
250 cd/m²
Screen shape
Flat
Display number of colours
16.7 million colours
Native aspect ratio
16:9
Maximum refresh rate
120 Hz
sRGB coverage (typical)
99%
HD type
Full HD
Display technology
LED
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.2745 x 0.2745 mm
Display resolution
1920 x 1080 pixels
Response time
5 ms
Display diagonal
68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)
3000:1
Touchscreen
High Dynamic Range (HDR) supported
Panel type
IPS
High Dynamic Range (HDR) technology
High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)
68.5 cm
Colour gamut standard
sRGB
Response time measurement type
GTG (Gray to Gray)
On Screen Display (OSD)
Market positioning
Consumer
Country of origin
China
Product colour
Black
Built-in USB hub
Headphone out
VGA (D-Sub) ports quantity
1
HDMI ports quantity
1
HDMI
HDMI version
2.0
Height (without stand)
358.1 mm
Depth (without stand)
38.1 mm
Width (without stand)
688.3 mm
Warranty period
2 year(s)
Power supply type
External
Weight (with stand)
4.22 kg
VESA mounting
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Tilt angle range
-5 – 20°
Height adjustment
Tilt adjustment
AC input voltage
100 – 240 V
AC input frequency
50/60 Hz
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
18 W
Power consumption (off)
0.3 W
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (SDR)
E
Energy efficiency class (HDR)
E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
18 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
20 kWh
Width (with stand)
612.1 mm
Depth (with stand)
221 mm
Height (with stand)
457.2 mm
Weight (without stand)
3.31 kg
Package width
690.9 mm
Package depth
139.7 mm
Package height
449.6 mm
Package weight
5.4 kg
Package type
Box
Customer Reviews
0.00 ( 0 reviews)
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%