LG 29U511A-B computer monitor 73.7 cm (29″) 2560 x 1080 pixels WFHD LED Black
 1,962,837.24 (+15% Vat Included)
  • 29-inch 21:9 WFHD (2560×1080) IPS Display
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • sRGB 99% (Typ.), Colour Calibrated in factory
  • 250nits (Typ.) Brightness / HDR 10
  • 100Hz Refresh Rate, 1ms MBR
See more, do more
Detailed Contrast
Switch swiftly
Clear motion with 1ms MBR
Reader Mode
Flicker Safe
Reduce clutter with a sleek design
Built-in speaker(s)
No
Built-in camera
No
AMD FreeSync
Yes
NVIDIA G-SYNC
Flicker-free technology
Yes
Brand specific technologies
Crosshair
Display brightness (typical)
250 cd/m²
Screen shape
Flat
Display number of colours
16.7 million colours
Native aspect ratio
21:9
Maximum refresh rate
100 Hz
sRGB coverage (typical)
99%
HD type
WFHD
Display technology
LED
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.2626 x 0.2628 mm
Display resolution
2560 x 1080 pixels
Response time
5 ms
Display diagonal
73.7 cm (29")
Contrast ratio (typical)
1000:1
Touchscreen
High Dynamic Range (HDR) supported
Panel type
IPS
Colour depth
8 bit
High Dynamic Range (HDR) technology
High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)
73 cm
Colour gamut standard
sRGB
Response time measurement type
GTG (Gray to Gray)
Anti-glare screen
Product colour
Black
Built-in USB hub
HDMI ports quantity
1
DisplayPorts quantity
1
HDMI
DisplayPort version
1.4
Height (without stand)
313.4 mm
Depth (without stand)
45.3 mm
Width (without stand)
688.5 mm
Power supply type
External
Weight (with stand)
4.5 kg
VESA mounting
Panel mounting interface
100 x 100 mm
Height adjustment
AC input voltage
100 – 240 V
AC input frequency
50/60 Hz
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (SDR)
E
Energy efficiency class (HDR)
F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
20 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
22 kWh
Width (with stand)
688.5 mm
Depth (with stand)
223.8 mm
Height (with stand)
406.6 mm
Weight (without stand)
4 kg
Package width
822 mm
Package depth
413 mm
Package height
159 mm
Package weight
6.8 kg
Cables included
AC, HDMI
Customer Reviews
0.00 ( 0 reviews)
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%