Acer TravelMate P2 (TMP214-55-G2-TCO) Intel i5-1335U, 8GB, 256GB SSD, 14″ WUXGA, Win11Pro Notebook
 8,478,208.83 (+15% Vat Included)
  • Windows 11 Pro 64-bit
  • Intel Core i5-1335U (12MB Cache)
  • 35.6 cm (14″”) WUXGA 1920 x 1200 IPS
  • 8GB (5200MHz) DDR5-SDRAM (1 x 8) & 256GB SSD
  • SKU : ATP-003284-KYR0
  • Categories:
  • Tags:
It’s not just a laptop
Microsoft® Copilot with hot Key
TravelMateSense
Unlock unparalleled Performance and Intelligence
Beyond Performance
Threat Detection Technology
Security and Management
Fingerprint Reader
Privacy Camera Shutter
Acer ProShield Plus
An all-in-one security solution that helps secure against unauthorized access and intrusion.
Reliability meets Sustainability
Crisp. Clear. Zero Eye Strain
Your Workspace, Your Way
Colour name
Iron
Product type
Laptop
Market positioning
Business
Form factor
Clamshell
Product colour
Grey
HD type
WUXGA
Display surface
Matt
Panel type
IPS
Display brightness
300 cd/m²
Touchscreen
No
Display resolution
1920 x 1200 pixels
Display diagonal
35.6 cm (14")
Maximum refresh rate
60 Hz
RGB colour space
NTSC
Colour gamut
45%
Native aspect ratio
16:10
Display technology marketing name
ComfyView
Processor generation
13th gen Intel® Core™ i5
Processor cache type
Smart Cache
Processor cache
12 MB
Processor model
i5-1335U
Processor boost frequency
4.6 GHz
Processor cores
10
Processor threads
12
Processor manufacturer
Intel
Processor family
Intel® Core™ i5
Processor base power
15 W
Maximum turbo power
55 W
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.4 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
4.6 GHz
Performance cores
2
Efficient cores
8
Internal memory
8 GB
Memory layout (slots x size)
1 x 8 GB
Internal memory type
DDR5-SDRAM
Memory clock speed
5200 MHz
Maximum internal memory
64 GB
SSD form factor
M.2
Storage media
SSD
Optical drive type
No
Number of SSDs installed
1
SSD capacity
256 GB
SSD interface
PCI Express 4.0
Compatible memory cards
MicroSD (TransFlash)
Total storage capacity
256 GB
Total SSDs capacity
NVMe
Yes
Discrete graphics card
On-board graphics card
Yes
On-board graphics card model
Intel® UHD Graphics
Discrete graphics card model
Not available
On-board GPU manufacturer
Intel
Number of microphones
2
Number of built-in speakers
Built-in microphone
Front camera
Front camera resolution
1280 x 720 pixels
Front camera HD type
HD
Windows Hello
Mobile network connection
Top Wi-Fi standard
Wi-Fi 6E (802.11ax)
WLAN controller model
Intel Wi-Fi 6E AX211
Wi-Fi standards
Ethernet LAN
Ethernet LAN data rates
10, 100, 1000 Mbit/s
Bluetooth
Bluetooth version
5.3
Antenna type
2×2
WLAN controller manufacturer
Wi-Fi band
Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz)
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB 2.0 ports quantity
0
HDMI ports quantity
1
HDMI version
2.1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Combo headphone/mic port
USB4 Gen 3x2 ports quantity
Pointing device
Touchpad
Numeric keypad
Keyboard backlit
Keyboard backlit colour
White
Copilot key
Operating system architecture
64-bit
Operating system installed
Windows 11 Pro
Sustainability certificates
ENERGY STAR, TCO
Battery technology
Lithium-Ion (Li-Ion)
Battery life (max)
29 h
Battery capacity
53 Wh
AC adapter power
65 W
USB Type-C charging port
Password protection
Cable lock slot type
Kensington
Trusted Platform Module (TPM)
Password protection type
BIOS, HDD, Supervisor, User
Fingerprint reader
Cable lock slot
Width
319.9 mm
Depth
235.4 mm
Height
22.9 mm
Customer Reviews
0.00 ( 0 reviews)
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%